در حقیقت تعمیر مبل عبارت است از برداشتن قسمت از مبلمان که فرسوده شده یا آسیب دیده و جایگزینی آن با یک قسمت سالم یا تعمیر و بازگرداندن آن قسمت به شرایطی که علاوه بر قابلیت استفاده دوباره ظاهری زیبا و قابل قبول داشته باشد.

نمونه‌هایی از تعمیر مبل جزئی عبارت است از: از بین بردن و پاک کردن لکه آب از روی مبل، پر کردن، دوختن و رنگ کردن دوباره جای پارگی و خراشیدگی و خط افتادن روی مبل یا رفو کردن گوشه پاره شده مبل، تعمیر و ساخت دوباره پایه‌های شکسته، جایگزینی توری‌های لاستیکی کهنه، تعمیر ریل کشوی برخی از مبل یا کاناپه‌ها، چسب کردن درزهای مبل و چارچوب‌های چوبی . دیگر تعمیرات شامل تعمیر ساختار و بدنه مبل یا تعمیرات مکانیکی می‌شود.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تعمیر مبل را خودشان در خانه انجام دهند به ویژه اگر نیاز به تعمیرات جزئی و کوچک باشد اما در مواردی که مبل و یا صندلی نیاز به تعمیر اساسی دارد یا قسمتی از بدنه و اسکلت اصلی مبلمان آسیب دیده باشد، بهتر است کار را به یک متخصص و نجار ماهر بسپارید.

یکی از مراحل اصلی تعمیر مبل، چسب زدن است اما عوامل زیادی در با دوام ماندن و ماندگاری محل چسب، تاثیر دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتخاب چسب
  • آماده‌سازی سطح
  • نوع چسب زدن
  • گیره زدن
  • تمیزکاری

وقتی قصد استفاده از چسب چوب برای تعمیر مبل را دارید باید حتما به تمامی عوامل و مراحل ذکر شده دقت کرده و شیوه عملکرد خود درباره هر قدم را به خوبی بدانید. علاوه براین بسیاری از افراد فکر می‌کنند استفاده از میخ، پیچ و مهره و دیگر ابزار از این دست باعث ماندگاری هر چه بیشتر محل چسب خورده می‌شود اما اینطور نیست.

انتخاب چسب مناسب برای تعمیر مبل

در میان چسب‌های موجود در بازار سه نوع چسب دارای استاندارد کافی هستند:

  • چسب حیوانی
  • چسب آبی ریزین
  • چسب ریزین آلیفاتیک

قدمت استفاده از چسب حیوانی به زمان مصر باستان باز می‌گردد. باستان‌ شناسان در اهرام ثلاثه موفق به کشف وسایل و ابزاری شده‌اند که با چسب حیوانی به یکدیگر چسبانده شده بودند. این چسب از پوست و بقایای اسب . گاو به دست می‌آمد. چسب حیوانی ماده‌ای بسیار قوی و بادوام است اما یک نقطه ضعف اساسی دارد. ایراد این چسب این است که در آب حل می‌شود و باید تا حدود 145 درجه حرارت ببیند تا درست بچسبد. با سرد شدن این چسب مانند ژل شده و قدرت خود را به دست می‌آورد. وقتی با اتاق هم دما شد، خیلی محکم و با دوام می‌شود. اما اگر دمای هوا دوباره بالا برود و به ویژه اگر چسب در معرض رطوبت قرار بگیرد مقاومت و چسبندگی خود را از دست می‌دهد. بنابراین در هوای مرطوب یا در گرمای تابستان، چندان نمی‌توان به این نوع چسب اطمینان داشت.

ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا با وجود این ایرادات همچنان از چسب حیوانی در تعمیر مبل استفاده می‌شود. پاسخ این است که این نوع چسب در شرایط ایده‌آل دهه‌ها و حتی قرن‌ها دوام می‌آورد. در ضمن برای چسباندن مبلمان و اثاثیه آنتیک و قدیمی، استفاده از این چسب بهترین گزینه موجود است و سومین دلیل این است که در صورت بروز اشتباه به راحتی می‌توان این چسب را باز کرد و اینجا است که دقیقا نقطه ضعف چسب حیوانی به نقطه قوت و مزیت آن تبدیل می‌شود و آن را تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای تعمیر مبل می‌کند.

یکی دیگر از چسب‌های مناسب برای مبلمان، چسب آبی اپوکسی ریزین است که دارای طول عمر زیادی است. این چسب بر خلاف چسب حیوانی، عوامل محیطی بر آن تاثیری ندارند. این چسب بسیار قوی و ماندگار است به نحوی که می‌توان عملکرد و ماندگاری آن را به مدت پنج سال ضمانت کرد.

چسب ریزین آلیفاتیک که تحت عنوان چسب کارگاه زرد شناخته می‌شود از اواسط دهه 1940 میلادی، یعنی زمانی که چسب مصنوعی امروزی جای چسب حیوانی و چسب‌های لیگنین را گرفت، به روی کار آمد. قیمت این چسب کمتر از چسب اپوکسی است.

دلیل انتخاب این سه نوع چسب بیش از هر چیز دوام و ماندگاری آن‌ها است و همین امر آن‌ها را به بهترین گزینه‌های موجود تبدیل می‌کند و همانطور که گفته شد انتخاب چسب مناسب از اصول تعمیر مبل با استفاده از چسب چوب می‌باشد.

خدمات ترمیم و تعمیر انواع مبلمان در اصفهان با بالاترین کیفیت را به تعمیر مبل خواجویی بسپارید. تعمیر مبل خواجویی، متشکل از کارشناسان و استادکاران متخصص در زمینه تولید انواع مبلمان به ویژه مبلمان استیل و تعمیر و ترمیم مبلمان با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و ابزارآلات، یک دهه سابقه کار دارد. برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه از شماره تماس 33769457_031 استفاده کنید.

جدیدترین مطالب
تعمیر مبل در اصفهان
استفاده از مبلمان شیک و مناسب می تواند حس و حال خانه را عوض کرده و رنگ و رویی تازه به فضای خانه بدهد. ولی... ادامه مطلب
تعمیر مبل در اصفهان
انواع فوم و اسفنج
دوشنبه, 08 بهمن 1397
انواع فوم و اسفنج در ادامه مقاله تعمیر مبل خواجویی پیش به بررسی انواع فوم و اسفنج به کار رفته شده در مبلمان می پردازد. همان طور که می دانید هنگام مراجعه... ادامه مطلب
تعمیر مبل در اصفهان
تعمیر مبلمان
دوشنبه, 08 بهمن 1397
قبل از تصمیم برای تعمیر مبل و بررسی روند تعمیر مبل، یادتان باشد هر مبلی ارزش تعمیر ندارد. اگر به تعمیر... ادامه مطلب
تعمیر مبل در اصفهان
در حقیقت تعمیر مبل عبارت است از برداشتن قسمت از مبلمان که فرسوده شده یا آسیب دیده و جایگزینی آن با یک قسمت سالم یا تعمیر و بازگرداندن... ادامه مطلب
تعمیر مبل در اصفهان
همانطور که می‌دانید مبلمان بعد از چند سال که از آن‌ها استفاده می‌کنید دیگر ظاهر زیبایی نخواهند... ادامه مطلب

آدرس

 آدرس: درچه،خیابان شریعتی،نبش کوچه 8

 تلفن کارگاه:33769457_031